Praktické poznámky
Sestavíme si sestavu nosič + plecí nůž vhodné délky, můžeme urovnávat půdu (jako první operace) po podzimní orbě. Pohybem rukou vpřed půdu podřezáváme a zpětných pohybem ji srovnáváme – smykujeme. Abychom v ní zbytečně nešlapali, po dokončení záhonu odstoupíme zpět a začneme nový záhon. Pak může následovat práce se samotným rámovým kultivátorem, drobícím válcem, nebo jejími vzájemnými kombinacemi. Plecí nůž můžeme kdykoliv během roku také využívat k hlubokému nakypření půdy (příprava půdy k seti nebo sázení bez klasické orby, nebo nakopávání motykou). Tuto přípravu půdy lze rovněž provést samostatným ploužkem levým nebo pravým. Hrůbky-krechty (brambory) lze vytvořit radlem zhotoveného spojením obou ploužků, nebo velkým spec. stavitelným radlem před kterým se upevní do stavitelného držáku střední plecí nůž která půdu podřezává a radlo ji rozhrnuje do stran. Patřičnou hloubka se provede opakovanými jízdami.
K setí semen můžeme použit různé secí strojky nebo (výše uvedené) nebo způsobem, vyhrnutí brázdičky do které se následně vysejí semena, se zpětným jejích zahrnutí.Toto lze provést i tímto nářadím tak, že se namontuje ploužek + přídavné kolečko, nebo i bez kolečka, (seřídí se vhodná hloubka, nebo i sklon ploužku). Použitím přídavného kolečka vytvoříme (nakloněním nářadí do strany) stejně hlubokou rýhu v půdě, do které dáme následně osivo nebo sadbu, a následnou jízdu na straně vyhrnuté zeminy půdu vrátíme zpět. Rostliny stejnoměrně vzcházejí a rostou. Samostatným ploužkem můžeme přihnout i zeminu k rostlinám. Ploužek můžeme využít také při pěstování zeleniny pod folií a to tak, že do vyhrnuté brázdy dáme okraj folie a opětovnou jízdou ji zahrneme.
Sestavíme-li si variantu nářadí nosič nářadí + rám s odřezávacími a chránícími kolečky, popřípadě i s přídavným kolečkem, můžeme provádět kultivační práce již při malém vzrůstu rostliny, a to i při půdním škraloupu bez rizika, že dojde jejích zahrnutí, popřípadě posunutí v půdním škraloupu s následním uschnutím. Kolečka se při jízdě otáčí, zeminu nakrojí a zároveň rostlinku ochrání proti případnému zavalení hlínou. Při zpětné jízdě druhým řádkem je za námi vytvořen úzký ohraničený pruh zeminy, ve kterém rostlinky rostou aniž by pocítily, že se prováděla kultivace. V případě nepravidelné meziřádkové šíře řádku se zvolí plecí nůž užší, a v meziřádku se provede kultivace způsobem tam i zpět. Tím nedojde poškození rostlin v uších místech řádku. Dá se vytvořit tak úzký pás okolo rostlinek (který se nedá vytvořit ani klasickou motyčkou) následuje pak jen vyjednocení, popřípadě odstranění plevele v blízkosti rostlinek. Velkou výhodou nožů (tvar obráceného písmene T) je ta, že se neucpávají plevelem, umožňují práci v těsné blízkosti rostliny, popřípadě i v řádku mezi nimi.Při práci ve vysokém a nebo rozloženém porostu (kde i klasickou motyčku můžeme použit s obtížemi) s tímto nářadím můžeme pracovat. Plecí nůž zasahuje pod listy až k jeho kmínku, kde půdu kypří a podřezává plevel. V případě nutnosti můžeme opatřit nosič nadzvedačem, který porost šetrně nadzvedne a rozhrne, takže kolečko pod ním podjíždí. Při prováděné kultivaci kdy musíme provést jednotící úkon ručně, provedeme ohyb těla přes nosič nářadí tak, že jednou rukou se opřeme o jeho část (trubku) a druhou ruku máme volnou k provedení pracovního úkonu. Tím maximálně odlehčíme zátěž na klouby a zádové svalstvo.